Hem arrow Leva arrow Bankkonto
Pengar - en guide PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Martin Welén   
Valutan i Storbritannien är som de flesta vet pundet, eller the pound som britterna säger. Pound Sterling hör man ibland, och det används för att särskilja det brittiska pundet från t.ex. det egyptiska eller det cypriotiska pundet. Den betecknas med ett £, och är i januari 2005 värd ungefär 13,50 svenska kronor styck

Alla engelska sedlar och mynt har drottningens bild på framsidan. Observera att det finns skotska och nordirländska sedlar, som inte har drottningens bild, men ändå är värda precis lika mycket som de engelska. De är dock inte så vanliga i London, och alla affärsinrättningar accepterar dem inte, utan du kan bli tvingad att gå till en bank och byta ut dem mot de engelska.

Här följer en redovisning av de sedlar och mynt som används för att underlätta lite när du väl har kommit hit.

50 pundssedel framsida
50 pundssedel baksida

£ 50 (~687,50 kr.)

50-pundssedeln är den mest värdefulla sedeln i den brittiska valutan, och känns lätt igen på sin röda färg. Förfalskningar är inte helt ovanliga så många affärer och pubar accepterar den inte som betalning. Gå in på en bank och be att få växla den mot mindre sedlar om du får problem att använda en £50.

Framsidan har en bild av Drottning Elizabeth II, och baksidan på finns en bild föreställande Sir John Houblon, Bank of Englands förste direktör.

20 pundssedel baksida
20 pundssedel baksida

£ 20 (~275 kr.)

20-pundssedeln är en av de vanligaste sedlarna, och är tillsammans med £10-sedeln de två sedlar som bakomaterna ger ut.

Framsidan har en bild av Drottning Elizabeth II, och på baksidan finns en bild föreställande Sir Edward Elgar, brittisk kompositör som levde 1857-1934.

10 pundssedel framsida
10 pundssedel baksida

£ 10 (~137,50 kr.)

10-pundssedeln, eller the tenner, finns överallt och är en av de mest använda sedlarna, och den är orange i färgen.

Framsidan har en bild av Drottning Elizabeth II, och på baksidan finns en bild föreställande Charles Darwin, vetenskapsmannen som skrev om allt levandes naturliga utveckling, evolutionen.

5 pundssedel framsida
5 pundssedel baksida

£ 5 (~68,75 kr.)

5-pundssedeln, eller the fiver, är den minsta sedeln, är grön i färgen och oftast väldigt sliten.

Framsidan har en bild av Drottning Elizabeth II, och på baksidan finns en bild föreställande Elizabeth Fry, en kvinna som hjälpte fattiga, sjuka och hemlösa i början av 1800-talet.

Tvåpundsmynt

£ 2 (~27,50 kr.)

2-pundsmyntet är det enda tvåfärgade myntet. Introducerades 1997 och har under de senaste tre-fyra åren börjat synas allt mer i cirkulation.

Det finns flertalet olika designer på baksidan, men den illustrerad här till vänster är den vanligaste.

Enpundsmynt

£ 1 (~13,75 kr.)

1-pundsmyntet är ungefär i samma storlek som den svenska tiokronan.

Finns i många olika utseenden.
Pundmynt

50 pencare

£ 0.50 (~6,90 kr.)

50-pencemyntet var när det introducerades världens första sjukantinga mynt.

Finns också med några olika designer för baksidan, men den illustrerade är den vanligaste.

20 pencare

£ 0.20 (~2,75 kr.)

20-pencemyntet är också sjukantigt, precis som 50-pencemyntet, men mindre i storlek.

10 pencare

£ 0.10 (~1,38 kr.)

10-pencemyntet är ungefär lika stor som en svensk enkrona.


5 pencare

£ 0.05 (~0,68 kr.)

5-pencemyntet är det till storleken minsta myntet i Storbritannien.

2 pencemynt

£ 0.02 (~0,28 kr.)

2-pencemyntet är tillsammans med enpennyn de enda kopparmynten. Samlingen av en- och tvåpencare i fickorna blir lätt stor efter ett tag, då man av någon anledning alltid glömmer bort att använda dem.


enpennymynt

£ 0.01 (~0,14 kr.)

1-pennymyntet är nog det mynt som de flesta engelsmän skulle vilja göra sig av med. Det är knappt värt nånting och är väldigt litet.

Sedelbilderna och sedeldesignen är © Bank of England.
Myntbilderna och myntdesignen är © British Royal Mint.

 
< Föregående   Nästa >
Reklam

Google Annonser
RSS Feeds
Tycker du om det vi skriver? Syndikera vår RSS-feed till din egen sida.
Creeper
Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Nyheter från Harcourt Arms

Harcourt Arms Sport
Harcourt Arms Syndication of Sport
The Harcourt Arms
  • Welcome to Harcourt
    We offer wireless internet for all our customers, all you need is a Wi-Fi card in your laptop and you...