Hem arrow Jobba
Hur man skriver en kick-ass CV PDF Skriv ut E-post
Skrivet av Daniel Hansson   

Vad är en CV?

CV betyder Curriculum Vitae, vilket betyder "Livets lopp" på latin. Det är helt enkelt en "livsbeskrivning" av vad du har gjort och ådstakommit under ditt liv, både när det gäller akademiska kunskaper, arbetslivserfarenhet och personlig erfarenhet.

En engelsk CV skiljer sig väldigt mycket från en svensk "arbetsbeskrivning" i både struktur, upplägg och fokus. En engelsk CV är marknadsföring, en annons där du försöker sälja dig själv. Målet med CVn är att du ska få komma på intervju hos ett önskat företag, där det verkliga säljarbetet börjar.

Nedan har jag tänkt att gå igenom en vanlig CV, i detta fallet min egen, som jag har fått väldigt bra utslag från både rekryterare och företag, och som också lyckats landa mig flertalet intervjuer. Min CV är skriven för IT-branschen, men den kan lätt överföras till andra. Se det mer som en riktlinje än fasta regler. Rekryterarnas och företagens krav ändras från år till år, och ibland månad till månad, så glöm aldrig att fråga rekryterarna om det är något de tycker du behöver ändra på CVn i allmänhet, och för det specifika jobbet i synnerhet.

Detta är väldigt löst skrivet, och mer detaljerad information kan du hitta på jobbsajter eller hos rekryterare. Om du letar efter rena templates kan du sluta läsa nu och hoppa till Google. Det finns tusentals olika exempel, men gör din CV så du står ut från mängden.

Du kan också för en penning hyra in en byrå att skriva din CV åt dig [länk], vilket kan vara en väldigt bra idé, om än ganska dyrt. Ett billigare alternativ kan vara att skriva sin CV och skicka iväg den för bedömning hos en byrå för att få ärliga kommentarer om vad man behöver förbättra eller göra tydligare på sin CV.

Ny på arbetsmarknaden

Om du är ny på arbetsmarknaden, eller kommer direkt från skolan, så är detta med CV väldigt svårt. Till att börja med, om du har gått en kurs för hur man skriver, eller besökt arrbetsförmedlingens "nödvändiga" kurser så kan du räkna med att inga av deras råd kan appliceras i en verklig situation.

Du försöker sälja dina kunskaper för att få erfarenhet, vilket är bland det svåraste man kan råka ut för, då alla jobb verkar kräva att man ska ha 10 års erfarenhet av X som uppfanns för 2 år sedan. Alla jobbannonser efterlyser stålmannen och hans kusiner och bryllingar. Det som de är ute efter är en idealarbetare som kan jobba 27 timmar om dygnet 365 dagar om året, gratis, och aldrig ta semester, inte har barn eller tankar på att gifta sig. 

Försök att se deras krav på kunskaper som ledstjärna och skriv ner hur du själv skulle motsvara deras förväntningar. Framförallt, se till kommunicera att du är passionerad av att lära dig branschen och att just DU är den som passar bäst.

Arbetsvan

Du har några arbetsföra år under bältet, du kan branschen och kan alla program och tekniker involverade i jobbet. Du kan få vilket jobb som helst genom att peka på det. FEL!!

Din största styrka är faktiskt vad du har ådstakommit i dina senaste anställningar, inte dina kunskaper. Ett företag är intresserad av att se mervärdet av vad du har att erbjuda just deras företag. De vet att du kan det tekniska och att du har erfarenhet. Ingen vill anställa en tyst mus som stämplar in vid 9 och stämplar ut vid 5 och hukar sig och håller tyst.

Fråga dig iställetvad du kan påtagligt bevisa att du har bidragit till företaget,

Var börjar man? Struktur

En CV's olika delar

Din CV bör bestå av följande delar, i förslagsvis denna ordning.

  • Personlig Fakta
  • Personligt uttalande (personal statement)
  • Arbetslivserfarenhet
  • Studier/Kurser
  • Personlig Info
  • Referenser
  • ev synliga exempel

Nedan går vi igenom dessa i större utsträckning, och kom ihåg att du kan ändra deras ordning, speciellt om du är ny på arbetsmarknaden, då du kanske bör sätta dina studier först om dessa är mest relevanta för jobbet.

Personligt uttalande/karriärmål

Glöm allting angående jantelagen och vanlig svensk blygsamhet. Detta är en kort text där du säljer dig själv och dina personliga styrkor. Detta är också bland det svåraste man kan göra för man känner sig som en idiot när man läser det. Försök att se det som att du skulle beskriva din bästa kompis eller flickvän för någon som aldrig mött dem.

Beskriv

  • din personlighet och dess styrkor (beslutsam, strukturerad, humor, envis)
  • Hur du är att jobba med (beslutsam, en klippa, motiverar arbetskamrater att göra sitt bästa)
  • Hur du jobbar (grupp, ensam)
  • Vilket slags företagsorganisation är du ute efter (utvecklingsvänligt, fria tyglar, fasta regler, lösa regler, etc)
  • Dina karriärmål (arbeta dig upp, bli den bästa superonyttigtitel de har sett )
  • Vad du kan bidra till just DERAS företag. (driftighet, ökad produktivitet, etc)

Det är såklart underförstått att i din beskrivning vänder du allting som kan tolkas negativt till att bli positivt, som t ex, "envis" blir "stark i karaktären". Använd en synonym-ordlista om du är osäker.

Arbetslivserfarenhet

Detta är en lista på relevanta jobb du har haft tidigare i relation till positionen du söker. Om du söker jobb som Kontorsansvarig, så bryr sig ingen om ifall du städade toaletter på håltimmarna i skolan, eller stod bakom disk på McDonalds.

Däremot om du söker jobb som receptionist eller koncierge på ett hotell, där fokus ligger på att möta kunder, är de mindre intresserade av om du räknat statistik eller kan designa dagstidningar i InDesign.

Håll listan relevant till positionen. Radera, skriv om, men om du har fått någon erfarenhet som är relevant inom sagda jobb, för all del, ta med det, MEN enbart det. Gå inte in på detaljer om dagliga uppgifter, ex du jobbade på McDonalds och skötte restaurangen medans chefen var barnledig, då är rollen genast relevant för kontorsjobbet. Du behöver inte tala om att du stekte burgare i 6 månader efter det.

Skriv i kronologisk ordning, och börja med ditt senaste jobb. De vill se vad du gjort precis innan detta. Exakta datum är ganska ointressant eftersom du inte vill visa några tomma månader där de kan undra vad du gjorde. Tomma utrymmen signalerar att du har gömt någon viktig information.

Din CV ska vara en full beskrivning av vad du har gjort de senaste 10 åren om du varit aktiv så länge. Tog du sabbatsår för att skriva en novell, eller gick en pluskurs för att du var arbetslös för all del, ta med det - MEN skriv det som att du var aktiv och inte satt på rumpan och spelade Everquest hos mamma och pappa.

 Bästa upplägget är att ta med

  1. Tidpunkt (2005 Jun - 2006 Feb, 2004-2005 Maj)
  2. Företagsnamn
  3. ev Titel
  4. Prestationer

Det sistnämnda är det viktigaste och det är hur du beskriver vad du gjorde på företaget. En tioåring kan svara i telefon och använda Word,

Visa istället vad du har bidragit till dina gamla yrken inom följande områden

  1. Initiativ
  2. Vinstökningar
  3. Effektivitetsökningar.
  4. Aktiva beslut
  5. Ökat kundintag
  6. Personlig utveckling

Ett företag vill ha en anställd som bryr sig om företaget och ökar dess vinst, och på din CV kan de se vad du har bidragit i det förflutna och kan tänkas göra för dem.

 

Studier

Om du precis har avslutat kurser - på gymnasiet eller högskola/universitet, och dessa är relevanta för jobbet du söker, så bör dessa stå överst på CVn.

Om du kan få en översättning av dina slutbetyg från din skola på engelska, gör för all del det. Lär dig också vad som är de svenska motsvarigheterna till engelska betyg och inriktningar så du kan säga om du har Bachelor degree, diploma, Doctors grade, Hons etc.

Kvalifikationer väger väldigt tungt i england och folk använder dem gärna efter sina titlar på visitkort.

Precis som under Arbetslivserfarenhet räknar du upp dem i kronologisk ordning, från den senaste utbildningen du hade. Grundskola är dock inte lika intressant som gymnasie, vilket motsvarar engelska A-levels plus lite college. High School är en amerikansk term som vi svenskar glatt använder, trots att engelsmän ställer sig lika frågande till den liknelsen som vi ställer oss till A-levels.

Ta med

  1. Tidpunkt (År, månad till År månad)
  2. Namn på utbildningen (ex 5 dagars, Avancerad XHTML kurs)
  3. Namn på utbildaren (Universitet, företag)
  4. Betyg/kvalificering (diploma, MBA, CNN, CIA, FBI, B+)
  5. ev Kort beskrivning

Ju längre tillbaka du går, desto mindre skriver du. Det som inte är relevant, ska helt enkelt försvinna allt eftersom tiden går. T ex, jag är 29 år gammal och ingen arbetsgivare i världen bryr sig om jag gick på Medieprogrammet, utan snarare om hur jag fortbildat mig under tiden jag har arbetat.

Personligt

Detta är den kortaste delen av din CV. Det är orelevant om du spelar gitarr, går på månskenspromenader och festar med dina vänner. Det är ingen kontaktannons du skriver. Under denna rubriken ska du beskriva om du gör något relevant på fritiden, ex kassör för en karateklubb, sitter i hyresgästföreingen.

Det ger också en bild av dig på din fritid och ifall du har hobbies som kan inkräkta på arbetstiden.

Annan information som kan vara nyttig här, är ifall du har körkort (skriv dock inte att du INTE har det), att du är tillåten att jobba inom EU och ifall du gör voluntärarbete för samhällets goda.

Tekniska kvalifikationer

För mer kvalificerade jobb inom både industri och kontor finns det ibland tekniska termer som kan vara viktiga att ta med på din CV. Rekryterare jobbar ofta på det sättet att de kör sökord i sitt system, ex photoshop, html, word, CAD, Woodcutter 4000 program etc, och upp ploppar 200 CV med dessa i sig, förslagsvis med din på toppen för du har alla dessa skrivna klart och tydligt i en sektion på din CV.

Du kan göra upplägget av denna sektion enligt kunskapsförmåga (beginner, intermediate, advanced), kunskapsområde (design, programmering, IT, Allmän), eller års erfarenhet (1-2 years, 2-5 years, 5+ years).

Det ger ofta ett tecken på ditt kunskapsomfång av de rent tekniska ämnena som rekryterarna inte har en aning om vad de betyder, men som de ändå slänger sig runt med. Vanligtvis har inte rekryterare erfarenhet av din bransch utan kör efter en specifik lista.

Lista dem på ett tydligt sätt genom en punktlista eller kommaseparerad lista. Lista också generella kunskaper som kanske efterfrågas i annonsen som ex. API experience, brochure design, User Interface design, point of sale.

Referenser

Jag ljög innan. Detta är det kortaste på din cv. "References on request"

Vill de ha referenser ska de fråga efter det. Dina referenser har säkert också annat för sig än att bli uppringda av dina rekryterare varje vecka.

Referenser är förresten folk som kan gå i god för dig och vad du kan. Exempelvis dina lärare, gamla arbetsgivare, arbetskamrater, etc. Det bör vara folk du har arbetat nära och som känner dig som person. Helst ska de också jobba kvar på firman i fråga där de lärde känna dig.

Vanliga misstag

En CV blir sällan bra vid första utkastet. Själv har jag gått igenom fler uppgraderingar av min CV än vad Windows XP har fått sedan 2001. Jag brukar arbeta efter mottot att skriv så ingående du kan först, sedan korta ner, korta ner, och när du är färdig, läs det en gång till och korta ner det.

Detta är bland de vanligaste misstagen jag har sett bland CV's

  • "Mitt livs novell". En CV bör inte vara längre än 2 A4 sidor. Längre än så är rent självmord och din CV åker i det runda arkivet. Kort och koncist är mottot, och en CV skaffar dig inte ett jobb, är det något de undrar över kan de fråga dig under intervjun.
  • "En gång jobbade jag på McDonalds". Nej, nej och åter nej. Dina sommarlovsminnen från gymnasiet får du hålla i din blog och gamla dagböcker. Är det gammalt och okonsekvent ska det bort, bort, bort.
  • "Typsnittsgalning". Din CV skickas elektroniskt, vanligtvis i Wordformat, mellan många olika operativsystem. Även om du kan se Texten i guld med snirklade bokstäver i Venici, så gör ingen annan det. Använd Times, Arial, Courier, Georgia eller Trebuchet. Rekryterare och de som anställer sitter oftast på Windows eller Linux, förutom i grafiska branschen. Håll det simpelt och tydligt och använd inte kosmetika för att försköna innehållet.
  • "Fröken Annorlunda". Skriv i Word eller motsvarande, och använd enkelt upplägg utan tabeller för att flytta innehållet. Din CV kommer läsas av en maskin och göras om till ren text för sökning. Tabeller förvirrar maskinen och i många fall också programmen som rekryteraren använder. Lär dig använda Word, använd tabbar och justering, använd punktlistor. Om du inte söker till grafiska branschen är lull-lull komplett onödigt och kvalificerar din CV enbart till att kastas direkt. Din CV är inte viktig, DU är viktig, och det är det som din CV ska kommunicera.
    Och skulle du nu skicka en papperskopia, använd ett vanligt, rent, vitt papper. Silverpapper är enbart för inbjudningar.
  • "Times New Roman, 20 punkter, dubbelt radavstånd". Har du inte mycket erfarenhet eller din CV ser tom ut? BRA! Då har du lyckats. För guds skull, om din arbetsgivare inte är halvblind finns det ingen orsak att inte använda 9-10 punkter på normalt avstånd med rymliga marginaler. Motsatsen till denna är de som försöker få in hela sin CV genom att ändra textstorleken till samma du finner i en bibel. Gör din CV lättläst och lättnavigerad.
  • "Jag, Jag, Jag". Undvik att skriva i "jag" form. "Jag gjorde", "Jag lärde", etc gör att din cv snabbt blir monoton och väldigt självcentrerad.
  • "Jag är en glad tjej på fjorton vårar". Ingen bryr sig! Håll all ovidkommande information borta från CVn. Om det börjar likna ett brev till "Fråga Börje", eller en kontaktannons under titeln desperat, så ska den infon bort. Din CV ska handla om ditt professionella jag, inte dig som person.
  • "Släng inget". Folk som börjar med en CV och sedan fortsätter bygga på den med mer och mer saker och inte vill sålla får sällan respons på sin CV. Det påminner mig om något en chef brukade säga till mig: "Kill your darlings". Även om du är väldigt nöjd med din prestation och ordbajseri, så är det inte säkert att någon annan vill läsa det. Även om du gillar det, ta bort det, omformulera det, ändra det. Och skriv ingen novell.

Ljuga eller inte ljuga, det är frågan.

Det officiella svaret på den frågan är "nej, det ska du inte göra". Du ska däremot dölja sanningen, överdriva och böja den så den passar verkligheten.

På min egen CV så är vartenda ord sant. Jag har gjort allting jag påstår mig ha gjort, och jag har alla kunskaper. Dock kanske inte i den omfattning som de efterfrågar. Det man inte säger kan de inte heller använda mot dig.

Se det som en annons för en mp3 spelare som skryter med "1000" låtar, men när du köpt den märker du att det enbart är om låtarna är i WMA format låg kvalitet och inte dina högkvalitets MP3 låtar.

Till skillnad från en MP3 spelare kan du faktiskt uppgradera dig mycket bättre, och när du väl fått jobbet öva upp de kunskaper du kanske enbart kunde lite grann.

Det är inte falsk marknadsföring, lögn eller något annat. Det är att återhålla sanningen.

Om däremot jobbet kräver att du har 2 års erfarenhet av ett visst program, och du inte har det, då lär du åka ut från företaget långt innan din prövningstid är ute. Så rena skära lögner kommer enbart att bita dig i häcken.

Har du något religiöst mot att ljuga, så bör du nog passa dig för att söka jobb i London där alla gör det redan från början.

Intervjuinfo

Grattis, du har fått en tid för intervju... men det tar vi i en annan artikel.

 
Nästa >
Reklam

Google Annonser
RSS Feeds
Tycker du om det vi skriver? Syndikera vår RSS-feed till din egen sida.
Creeper
Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Reklam

Nyheter från Harcourt Arms

Harcourt Arms Sport
Harcourt Arms Syndication of Sport
The Harcourt Arms
  • Welcome to Harcourt
    We offer wireless internet for all our customers, all you need is a Wi-Fi card in your laptop and you...