Familj i England – drömmen om livet utanför huvudstaden

Jun 8, 2018 by

Share Button

newbie store

Detta är den tredje artikeln i en serie av artiklar i samarbete med Newbie Store UK.
Barnen bär kläder från Newbies vårkollektion.
Text: Alexia Bergström 

 familj i manchester

 

Inspiration kan komma på många olika sätt. För artonåriga Mia infann den sig i TV-soffan i familjehemmet i Visby på Gotland. ‘Jag älskade alltid Midsomer Murders! Den underbara, idylliska landsbygden, det var det jag alltid drömde om’.

 

Den brittiska deckarserien sådde fröet i Mia att söka sig till England, men den anglofila läggningen löper helt klart i familjen: Mias egen mamma hade redan flyttat dit, så när Mia flyttade till Manchester direkt efter studenten hade hon familj där och platsen kändes genast som hemma.

 

Livet i Manchester bestod mest av jobb och utekvällar. Allt detta kom att ändras när Mia blev gravid efter ett år i staden. ‘Jag sade alltid att jag inte ville ha många barn. Men när jag höll Jesse i mina armar för första gången förstod jag vilka otroligt starka band man kan ha med någon som man älskar så mycket. Helt otroligt.’

 

Idag håller Mia än en gång ett litet kuttrande knyte i famnen. En famn som spenderat otaliga timmar som fristad och säkerhetspunkt för Jesse, Eden, Skyler och nu Aurora, den 11 månader gamla flickan som är senaste utökningen i familjen. Den rena kärleken mellan mor och dotter kommuniceras med små utsökta mönster i en ogenomtränglig samhörighet.

 

För Mia är mammarollen ganska full-on: det blir inte mycket tid för sig själv. Detta drev Mia till att starta sin egen YouTube kanal 2016. Kanalen har blivit en portal där hon pratar om det dagliga livet som mamma, fitness, hälsa och skönhet. Genom videobloggarna delar hon med sig av sin onekligen välbärgade erfarenhet som fyrbarnsmamma och man får en fin insyn i hennes liv då hon öppet pratar om känslor kring de ämnen som berör henne.

 

Trots fyra barn har Mia och maken Gary gått igenom tre tidigare missfall och det pratar hon om i sin YouTube kanal. Hon gick även igenom en depression efter en av födslarna och det delar hon också med sig av.

 

Tillsammans bor familjen i ett hus ca 40 minuter utanför Manchester och dagarna i hemmet är mestadels utformade efter barnen. På morgonen är det frukost innan skolrundan för Jesse och Eden innan Mia beger sig ut med småbarnen Skyler och Aurora på ärenden i staden. För att effektivisera morgonrutinen är det viktigt för Mia att barnens kläder är lätta att sätta på och ta av. Barnkläder ska vara simpla och funktionella med bra passform — något Mia haft problem att hitta i brittiska barnaffärer. ’Jag tror svenska barn är större, längre, än brittiska barn. Varje gång jag ska handla kläder här är passformen för “boxig” och kort. T-shirts blir för korta, och går man upp en storlek blir de för breda. Helt fel.’

 

 

Mias hängivenhet till svenskdesignat barnmode är genuint och engagerat. ‘Innan nyheten om att Newbie skulle komma till Storbritannien hade jag faktiskt mejlat dem och frågat ifall de skulle öppna här. De kanske hörde min önskan!’

 

Att klä fyra barn i olika åldrar har sina problem. ‘När de är små är de lättare att klä. Sedan, när dom blir lite äldre utvecklar de egen stil — när de är yngre ar de glada med allt det jag väljer till dom. Jesse är svårare nu för han gillar inte allt jag väljer längre.’ Hon skrattar i det soliga ljuset som strålar in genom fönstrena. Det är tydligt att den skandinaviska stilen även influerat heminredningen. Vitt, avskalat, neutralt, enkelt. Fast nog är det inte så lätt att hålla det enkelt när det ligger leksaker överallt…

 

 

Utanför fönstret tornar ett berg vid horisonten. Åkermarkerna sträcker sig mot foten av bergets massiva yta, och mitt i bilden ringlar sig vägar som sökande, gråa ledtrådar om vart du kan bli ledd. Visst gör sig den brittiska idyllen påmind. Men det är fortfarande långt ifrån svensk natur. ‘Problemet här där vi bor är att de flesta parkerna är utdaterade eller inte i så gott skick. Vill man åka till något naturreservat eller större park kostar det mycket pengar. Det saknar jag med Sverige – den underbara naturen. Så kul för barnen att leka utomhus, i skogen!’

 

Det blir ändå att de ofta beger sig till sådana parker när familjen har tid över och den engelska landsbygdsidyllen lever vidare för Mia, Gary och barnen. En lugn miljö där Mia kan följa ett av sina egna bästa tips för andra föräldrar, vilket är: stressa inte. Planera inte för mycket. Lev i nuet och njut! Låter som bra tips för livet i allmänhet, tycker vi.

 

 

Namn: Mia Larby

Ålder: 29

Tid i England: 10 år

Familj: Maken Gary och barnen Jesse, Eden, Skyler och Aurora

Bor: Macclesfield vilket är i Cheshire ungefär 40 minuter från Manchester

Detta saknar jag mest med Sverige: Min familj och den vackra svenska naturen

För att koppla av: Skapar jag videos för min YouTube kanal